Enzalit ürünlerin sayısız özelliği mevcuttur. Alıcıların isteği doğrultusunda imalat işlerini yapan şirketler tarafından ürünlere ve mobilyalara farklı görünümler kazandırılmaktadır. Bu sayede çok çeşitli alanlarda kullanılabilmekte ve bu ürünler sergilenebilmektedir. Enzalit ürünler, pres makinelerinden son aşamada çıkartılır. Dolayısı ile uzun ömürlü olması sağlanır. Pres cihazlarının kullanılması sayesinde kaliteli ve sağlam olmaktadırlar. Okul gibi yerlerde seneler boyunca yüzlerce kişinin kullanımına rağmen eskimemekte ve küflenmemektedir. Küflenmeyeceği gibi, nemli veyahut da rutubetli ortamlarda bulunmasın da neredeyse hiç etkilenmemektedir.

Enzalit mobilyalar sıkıştırıldığı için temizliği diğer mobilya türlerine göre oldukça basittir. Temizlik aşamasında da kullanılan asitli temizleyicilere karşı bir hayli dayanıklıdır. Deforme olmaması için farklı çalışmalar ve uygulamalar yapılmaktadır. Ürünlerin yapım aşaması zor gibi gözükse de toplamda neredeyse 2 farklı aşama ile bu ürünler sonuca ulaştırılmaktadır. Bu sayede işçi gücünden ve zamandan büyük tasarruf sağlanmaktadır ve alıcılara istenilen ürünler en kısa süre içerisinde ulaştırılmaktadır.

İmal edilme şeklinden dolayı soğuk kış günlerinde veyahut da sıcak yaz günlerinde deforme olmamakta ve çürümemektedir. Enzalit ürünler için ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından onay verilmiştir. Birbirinden farklı gıda satış noktalarında bu tür ürünler kullanılabilmektedir. Yapılış aşamasında ve sonrasında sağlığa herhangi bir zararı bulunmamaktadır ve bu da Sağlık Bakanlığınca görevlendirilmiş denetleyici kurumlar tarafından onaylanmış durumdadır.